| Name | Lavatory - Vanity 1200 750m-3 |
|---|---|
| Type | Lavatory - Vanity 1200 750m |
| Description | Lavatory - Vanity 1200 750m: 760 mmx455 mm - Private |
| Location | 212 |
| Serial Number | n/a |
| Installation Date | 2019-06-26 |
| Warranty Start Date | 2019-10-01 |
| Tag Number | n/a |
| BarCode | n/a |
| Asset ID | Lavatory - Vanity 1200 750m-212-Lavatory - Vanity 1200 750m-3 |
| Floor Level | Level 2 | n/a |
|---|---|---|
| Flow | n/a L/s | n/a |
| Flow Pressure | 55158 Pa | n/a |
| Notes | n/a | n/a |
| Step | Description | Expected Duration |
| 1 | Do Not Use Scotch-Brite™ pad on countertop surface as this will dull the surface! | 1.0 minute |
| 2 | Fill your sink 1/4 full with diluted household bleach (5 Tbsp. bleach to 1 gallon water). Be sure to get some of the solution into the overflow opening to disinfect. Let the solution stay in the sink for 15 minutes; then wash sides and bottom as solution drains. Rinse out the sink with water. | 15.0 minute |
| 3 | Use soapy water, ammonia-based cleaner (not window cleaner), rinse and wipe completely dry. Commercially available solid surface cleaners, such as Clean EnCounters® will also work well. | 1.0 minute |
| 4 | To remove hard water spots - Use cleaner formulated for removing hard water marks, such as CLR® or Lime-A-Way®. | 15.0 minute |
| 5 | See product literature for information on removing minor scratches and blotchy appearance. | 15.0 minute |
| Guarantor Parts | info@commercialservice.com |
|---|---|
| Duration Parts | 1.0 year |
| Guarantor Labor | info@commercialservice.com |
| Duration Labor | 1.0 year |
| WarrantyDescription | Standard one-year "call back" warranty |
| Name | Lavatory - Vanity 1200 750m |
|---|---|
| Category | Pr_40_20_96 : Wash basins, sinks and troughs |
| Description | Lavatory - Vanity 1200 750m_760 mmx455 mm - Private |
| Asset Type | Fixed |
| Manufacturer | info@corian.com |
| Model Number | 810 (video search) |
| Reference | 22 00 00 - PLUMBING, GENERAL PURPOSE 11/11 |
| Keynote | 22 42 16.B | n/a |
|---|---|---|
| L.V. Height | 781.05 | n/a |
| L.V. Length | 1313 | n/a |
| L.V. Width | 572.3674 | n/a |
| Material | LCP Plastic | n/a |
| Waste Fixture Unit | 1 L/s | n/a |
| Name | Description | Stage | Type |
|---|---|---|---|
| Warranty Certificate | Lavatory - Vanity 1200 750m_760 mmx455 mm - Private | Requirement | Certificates |
| Installation Instructions | Lavatory - Vanity 1200 750m_760 mmx455 mm - Private | Requirement | Manufacturer Instructions |
| Operations and Maintenance Instructions | O&M Data | Submitted | Operation and Maintenance |
| Product Data | Lavatory - Vanity 1200 750m_760 mmx455 mm - Private | Submitted | Product Data |
| Name | Description | Stage | Type |
|---|---|---|---|
| Photo339 | Simulated Site Photos | As Built | Photos |